Almanya’ da doğup büyümenin bir dezavantajı var, harika ekmeklerle tanışıyorsun ve o tadı hep aramaya devam ediyorsun. Buraya döndüğümden beri o tadı yakalayamadım. Herkes bayılırken ben beyaz ekmekten hiç hazzetmem. Allah affetsin ama yediğim ekmekler bana hep sünger gibi gelir. Benim için en güzel ekmek içi tok, dışı sert ve bir dilimle tıka basa doyduğun ekmektir.  Fakat gel gör ki, hangi fırına gittiysem hep en! sert ekmeği istememe rağmen bana yine sünger gibi ekmekler verdiler. Bir fırında istediğim gibi bir ekmek buldum aslında ama o da  fahiş fiyatıyla ve de bana epey uzak olmasıyla çok ulaşılır değildi.

Tam artık umudumu kestiğim bir anda kapıma şu muhteşem paket geldi:

20130723-035635.jpg

İçinden bir kavanoz ekşi maya ve çok lezzetli görünen bir ekmek çıktı. Pakette yazan şey ise “herkes ekmek       yapabilir..” İşte bu kadar basitti aslında.

Hemen ekmekten bir dilim keserek ağzıma attım ve ta ta ta taammm, yıllardır aradığım lezzet karşımdaydı.     Nasıl mutlu oldum anlatamam. Hemen çocuklara da verdim ve onlar da bayıldılar.

İçeriğine baktım, organik çavdar unu ve su yazıyordu. Çok mutlu oldum, çok!

20130723-035706.jpg

Öyle beğendim ki, gittim geldim ve bütün ekmeği iki gün içinde tek başıma yedim. Daha önce ekmek yapmayı hiç denememiştim. Daha doğrusu ekmek makinesi alıp ordan da bir iki süngerimsi ekmek elde ettikten sonra makineyi de kaldırıp bu işten vazgeçmiştim. Ama artık tekrar yapacağım çünkü paketin içinden çıkan tariflerle hem nasıl yapmam gerektiğini öğrendim, hemde kavanozdaki mayayı çoğaltıp buzdolabında, hatta buzlukta saklayabileceğimi öğrendim. Üstelik öyle basitti ki!

20130723-035652.jpg

Bu arada paketin içinden iki tane de minik poşet çıkıyor. Bir tanesinden iki ekmeğe yetecek kadar ekmek baharatı, ötekinden de iki ekmeklik himalaya tuzu çıkıyor. Ekmek baharatım biterse ne yaparım da demeyin, içindekiler paketin üstünde yazılı.

Ben hemen facebook sayfasına da üye oldum. Şimdi en kısa zamanda kendi ekmeğimi kendim yapmayı deneyeceğim, onun da detaylarını hemen paylaşacağım.

Siz de almak isterseniz info@ekshimaya.com’ dan siparişinizi verebilirsiniz. Hatta kesinlikle vermelisiniz :)

HENÜZ YORUM YOK