İmdat, ne yaptıysam şu çocuğa balık yediremedim! diye diye tam iki buçuk yıl geçmiş. Denemediğim yöntem kalmadı, ekmek arası, buğulama, kızartma derken, en son bütün çocukların bayıldığı, İglo’nun Fish Fingers’larını da aldım ama sevgili Emir oğlum ağzına bile sürmedi. Eşim geçen gün eve kocaman bir Lagos balığıyla gelince bende ampul yandı. Filetoları ayırdıktan sonra geriye kalan kafa ve kılçıklardan çorba için stok çıkarmaya karar verdim.

Eminim çocuğu balık yemeyen tek anne ben değilim, o yüzden bu lezzetli tarifi hemen paylaşmaya karar verdim.

Baştan söyleyeyim, tarifini tamamen uydurdum, ama güzel oldu.

Malzemeler:

Balık kafası ve kılçıklar

1 adet kereviz

1 adet havuç

1 demet maydanozun sapları

1 soğan

iki kaşık tereyağı ya da zeytinyağı

iki kaşık mısır unu (kıvam vermek için balık çorbasına un yerine mısır ununun daha iyi yakışacağını düşündüm :)

tuz, karabiber

Yapılışı:

Maydanoz sapları hariç bütün sebzeleri küp küp doğrayıp balık kafası ve kılçıklarıyla beraber 1 lt suda haşlayın. Maydanoz saplarını bir iple birbirine bağlayarak çorbaya ekleyin. Çorba haşlanınca sapları çıkarıp atacağız, sadece aromasını verecek.

Çorba kaynayınca tuz ve biberi de ekleyip altını kısıyoruz ve sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Bir tavada tereyağını eritip mısır ununu az kavurun. Kavrulduktan sonra çorbadan bir kepçe alarak mısır ununa dökün ve iyice karıştırın. Topaklanmamasına dikkat edin. İyice sulanana kadar bu işlemi tekrarlayın. 3-4 kepçe eklemeniz yeterli olacaktır. Sulanan mısır unlu karışımı yavaşça çorbaya ekleyip iyice karıştırın.

Bir kevgir yardımıyla balığı kafasını ve kılçıkları çıkarın. Lagos büyük bir balık olduğu için bayağı et de çıktı, onları da minik parçalara bölüp çorbaya ilave edin.

Çorba pişince hemen istedi bizimki. Kesin tadına bakıp istemeyecek dedim ama hiç de öyle olmadı, bütün kaseyi bitirdi.

Kendisini şimdilik yemese de en azından sebzeli balık çorbasını içmiş olacak, bence hiç fena değil.

HENÜZ YORUM YOK